Co obnáší první cesta obytňákem?

25.10.2022

Co vlastně můžete čekat od takového obytného vozu? Jak to vypadá, když si ho půjčíte a co vše budete muset řešit? Co musím umět, abych si mohl užít jízdu a dovolenou s karavanem?

To jsou jedny z běžných otázek, na které odpovídáme nejen našim klientům, ale i přátelům a rodině, proto zkusím shrnout naše odpovědi do pár řádků tohoto článku a rozdělím je do pár oblastí, které se tematicky nabízí.



Jízda, manévrování, couvání

Obava a jistý malý druh strachu je přirozený, přeci jen většina z nás, když poprvé sedne do obytného auta, které má přes 7 m na délku, skoro 3 metry výšky a šířku 2,3 metru a jeho hmotnost atakuje 3,5 tuny tak vnímá, že to prostě vypadá jinak než v běžném autě, ale tyto rozměry velmi rychle přestanete řešit a budete překvapeni, jak pohodová jízda s obytňákem je. Díky vysokému posedu za volantem máte krásný přehled na provoz před vámi a reagujete tak daleko víc v klidu, než když jedete v osobáku. Zároveň také platí, že s obytňákem nejezdíte většinou nějak rychle, ono už 120 na dálnici není nic komfortního, protože auto je citlivé na boční vítr. My sami jezdíme opravdu pohodlnou jízdou okolo 110 km/h a za mě je to ideální cestovní rychlost. Spotřeba se pohybuje okolo 10-11 litrů což je také velmi přijatelná hodnota.

Určitě je potřeba vnímat značky, které v běžném autě nevnímáte, a to zejména pod mosty nebo podzemní garáže. Pokud je naznačena výška mostu 3 m, je to na hraně toho, co projedete. Podzemní garáže jako takové jsou pak obytkám zapovězeny úplně. Některá města v exponovaných oblastech mívají omezení výšky na vjezd do obce nebo na některých parkovišť právě kvůli tomu, aby někdo nepřespával nebo nekempoval tam, kde nemá.


Další obava z jízdy bývá spojena s manévrováním a couvání, opět tomu rozumím, a proto je v našem autě couvací kamera, která spolu obrovskými zrcátky včetně přídavných sférických zrcátek poskytuje slušný přehled o tom, co se děje za autem a vedle něj. Proto i toto zvládnete, a věřte, že nakonec se vám to bude i líbit, protože dobrý pocit po úspěšným zaparkování stojí za to. Každopádně platí, že není žádnou ostudou požádat svého spolucestujícího, nebo poprosit někoho z ostatních kempařů, kteří vždy rádi pomohou. Dobré je mít i na paměti to, že jsou místa, kam se prostě nevejdete a není ostudou toto parkování vzdát a jít si na recepci kempu vybrat jiné místo, i nám se to stalo, místo které nám na recepci přidělili bylo pro nás nedostupné, protože byl nájezd moc úzký. Nakonec jsme z toho vytěžili víc a dostali jsme jako náhradní místo TOP parcelu hned u moře 😊

Vybavení a co čekat od domu na kolech

Jak to vlastně funguje s vodou, co je to šedá voda a kde vyprázdnit WC a jak dlouho to vlastně vydrží? Co elektřina, je potřeba být v kempu každý den?

Soběstačnost, svoboda to jsou synonyma pro cesty obytňákem. Aby toto proběhlo je potřeba si auto naplnit vodou a udržovat celý uzavřený systém v chodu, krátce se tedy podíváme na to, jak to vlastně funguje.

Čistá voda, tj voda, které můžete mít v autě až 100 litrů, používá se tak, jak jste zvyklí z domu. Otočíte kohoutkem a můžete se sprchovat, čistit zuby, umývat nádobí, vařit. Sami tedy vodu nepijeme, přeci jen voda v nádrži zejména v létě pár dní stojí, což nepovažujeme za pitelné a raději si bereme na pití vodu balenou. Čistá voda se dá napustit konví, nebo hadicí přímo plnícím otvorem z boku auta.

Po použití a odtoku z koupelny a kuchyně vzniká tzv. šedá voda, tj voda, která má svoji separátní nádrž 90 litrů, kterou po jejím naplnění nebo v případ potřeby vypustíte v kempu nebo na místě k tomu určeném, můžete ho najít na stellplatzech nebo na některých benzinkách. Samotné vypuštění je snadné, pouze najedete na kanál k tomu určený a otočíte venkovním kohoutem, o zbytek se postará gravitace a za pár minut je hotovo.

Servisní kaplička pro doplnění a vyprázdnění náplní na benzince ve Slovinsku
Servisní kaplička pro doplnění a vyprázdnění náplní na benzince ve Slovinsku

K životu v obytňáku patří stejně jako k životu i záchod, takže ho najdete i u nás, a to splachovací záchod, tak, jak jste zvyklí z domova, jen se specifiky toho, že si sebou obsah vozíte v separátní 18litrové nádrži se zachytí veškerý obsah. Chemii proti zápachu a speciální rozložitelný papír od nás dostanete při každé zápůjčce, takže na vás bude jediná činnost a to čistění, a toto odpověď i na otázku, jak moc budete soběstační. Bude to totiž první věc, kterou budete muset řešit, běžně nádrž zaplníme za 3 dny používání. Není se však čeho bát, osobně mi čištění přijde vcelku pohodové, z nádrže vylijete obsah do výlevky k tomu určené buď v kempu, stellplatzu anebo opět na benzince v místě k tomu určeném, pak propláchnete, dolijete do prázdné nádrže chemii a trochu vody, promícháte a je hotovo.

Elektřina, to bývá paradoxně to, co většina lidí považuje za to, co dojde jako první, ale jak jsem psal, co je potřeba řešit jako první je WC. Elektřinu si totiž umíte vyrobit i sami a to tím, že s autem jedete, proto je to s ní snadné. Navíc spotřeba elektřiny není nějak dramatická, po dobu, kdy není auto připojeno kabelem na 230 V je v autě funkční pouze 12V okruh, aby se vám nestalo, že si auto vybijete a pak si třeba ani nezatopíte nebo nepustíte vodu. Tj. pokud nejste na kabelu nabijete si mobil, pustíte TV, která je k tomu uzpůsobený, svítíte, hrajete hudbu a pustíte čerpadlo na vodu.

V okamžiku, kdy se připojíte například v kempu na elektřinu na 230 V tak si můžete navíc zatopit nebo zachladit nástavbovou klimatizací, dobíjíte všechny palubní systémy a mimo již zmíněného vám budou fungovat všechny zásuvky v plné hodnotě, tj můžete třeba grilovat nebo využít Nespressa na palubě.

Plyn, to je jedna z nejdůležitějších věcí v autě, udrží vás v teple, když je zima, protože se s ní topí v bojleru, ohřívá vodu do sprchy či dřezu, na plynu i vaříte a funguje na něj lednice, ano lednice, ta jede na plyn, pokud stojíte, nebo za jízdy ji přepnete na 12 V a když se pak připojíte na elektřinu tak i lednici přepnete na tento druh napájení a pak už je to jako doma. Naše auto má velkou lednici i s vestavným mrazákem, kam bez problémů dáte nákup a zásoby na několik dní.

Jedna rada na závěr, všechno, co v autě vezete, je potřeba zajistit proti pohybu, protože lahev vína v lednici způsobí mnoho škod, kterým se dá bez obtíží předcházet. Navíc představa, že budu po autě nahánět lahvičku sprchového gelu, protože jsem nezavřel skříňku v koupelně.


Každopádně se ničeho nebojte, vše Vám pečlivě předvedeme a po celou dobu jsme k depozici i na telefonu či Whatsappu pro vzdálenou podporu a pomoc.



Pojďte se s námi podívat na sérii videí, se základy karavaningu obytným vozem